Výraz „plíseň“ patří k nejhanlivějším slovním termínům našeho slovníku. A to zcela oprávněně, neboť nám plísně neposkytují vůbec nic dobrého a jsou pouze zdrojem problémů či dokonce závažných zdravotních komplikací. Když se v domě či v bytě objeví tento živý organismus, snažíme se jej co nejdříve zlikvidovat, jenže co když o něm nevíme, je skrytý „za plentou“ a nejsme na jeho působení připraveni?
Tou plentou rozumíme například starý zatuchlý koberec na chatě, kam jezdíme jen sporadicky, anebo zdivo za sedací soupravou, pokud je umístěná ve vlhkém domě, ovšem plísním se může dobře dařit i tam, kde bychom to neočekávali – v suchém, odvlhčeném a čistém bytě. Máte-li v domě v provozu vzduchotechniku, například v paneláku ve společné stoupačce, nechte ji pro jistotu prověřit, zda se tam nevyskytují plesnivé fleky, mohou vás sužovat a trápit, aniž si to uvědomujete.
Plíseň je rakovinotvorná – vdechováním sporů plísní se zvyšuje v organismu riziko vzniku nádorového bujení, tento prokazatelný fakt se týká všech druhů plísní kromě těch ušlechtilých například na sýrech. Plísně ve vzduchotechnice ale rozhodně ušlechtilé nejsou.
Zátěž pro játra – vdechováním sporů plísní se nezatěžují pouze plíce, tudy tyto toxiny pronikají do krevního oběhu a přetěžují hlavně játra. Jestliže k tomu pak přidáte nevhodnou stravu, kouření, chemické léky a alkohol, vaše játra pak nezvládnou nápor jedů, může je postihnout cirhóza až rakovina a nedostatečná činnost jater pak ovlivní působení jedů v jiných částech těla – v srdci, v mozku, v ledvinách, v žaludku atd.
Psychika – postupná a pomalá otrava organismu plísněmi narušuje i psychiku, stáváme se více nervózními, podrážděnými, máme problémy se spánkem, býváme agresivní a propadáme depresím. Plísně také vyčerpávají z těla minerální a stopové prvky a vitamíny, přestává fungovat přirozená buněčná regenerace a rychleji stárneme, jsme častěji nemocní a máme oslabenou přirozenou imunitu.