Ventilační turbíny LOMANCO

Turbíny Lomanco jsou ventilační prvky pocházející z USA, kde se již 65 let používají k odvětrání střech a interiérů všeho druhu. Tyto turbíny se také přibližně 10 let používají po celé ČR a SR k odvětrání šachet panelových domů. Pracují na principu proudění vzduchu, povětří, rozdílu vnitřní a venkovní teploty a přirozeného tahu-způsobeného rozdílem měrných hmotností vzduchu. Ke svojí činnosti nepotřebují elektrickou energii a nevyžadují žádnou údržbu díky prvotřídním ložiskům, které jsou obalena v teflonovém pouzdře a zcela zapouzdřena. Plynule nastavitelný kloub do 45° má průměr 203 mm, 305 mm, nebo 356 mm a umožňuje montáž do všech typů střech. Ventilační turbína se montuje co nejvýše na dané střeše tak, aby nebyla umístěna v závětří. Turbíny BIB 12c(průměr 305 mm) a BIB 14c(průměr 356 mm) jsou i v barevném provedení: hnědá, černá, bílá.

Popis jednotlivých součástí

bib-index-rez
  1. Rotační hlavice – je hlavní pracovní prvek celé turbíny. Pevná konstrukce složená z jednotlivých lopatek a dvou speciálních ložisek vytváří svojí rotací trvalý podtlak odsávající vzduch z prostoru pod turbínou.
  2. Speciálně tvarované lopatky – zajišťují dokonalý výkon, díky speciálně vyvinutému aerodynamickému tvaru. Lopatky vytváří nejúčinnější opěrnou plochu pro příchozí vítr a umožňují získat velký kroutící moment. Odpor lopatek tak zajistí nejkvalitnější přenos síly větru na rotační část turbíny. Lopatky jsou vhodně nasměrované, aby vyvinuly rotací uvnitř turbíny maximální podtlak. Lopatky navíc obsahují po svém obvodě drážky, které umožní plynulé odvádění vody vždy mimo turbínu. Navíc tyto vodní drážky zvyšují opěrnou sílu a tím zdokonalují rotaci hlavice.
  3. Ložiska – jsou srdce turbíny. Aby turbína zajistila nejvyšší výkon je nutné, aby dvě ložiska umožnila volnou rotaci hlavice na hřídeli a to bez citelného odporu. Ložisko je nejcennějším prvkem celé turbíny. Je obaleno v teflonovém pouzdře, aby dokonale odolávalo vysokým rozdílům teplot, které se v létě a v zimě vyskytují. Ložiska jsou zcela zapouzdřena a díky tomu není potřeba žádná údržba po celou dobu životnosti. Ložiska jsou odhlučněná.
  4. Nosná konstrukce turbíny – je složena z několika profilovaných ramen, která zajišťují vysokou odolnost celé turbíny i při extrémně vysokém a nárazovém větru a to až do rychlosti 192 km/h.
  5. Stavitelný kloub – právě úhlově stavitelný kloub hraje významnou roli pro montáž turbíny do šikmé střechy, protože svým nastavením zabezpečí, aby rotační hlavice byla vždy vodorovně. Zajistí se tak rovnoměrné zatížení obou hlavních ložisek.
  6. Univerzální základna – vhodná do rovných krytin, nejlépe šindele.

ZÁRUKA NA FUNKCI TURBÍN LOMANCO JE 15 LET

Technický popis LOMANCO

Zkušební protokol měření LOMANCO