Časté dotazy

1. JAKÝ je pohon ventilačních turbin ?

Ventilační turbina využívá ekologický přírodní zdroj energie – vítr, který je nevyčerpatelný a zcela zdarma, současně ke svému pohybu využívá i termodynamický vztlak a za určitých podmínek i stoupající teplý vzduch.

2. JAK lze výkon ventilačních turbín regulovat ?

Ventilační turbína je regulovatelná pouze pod rotační hlavicí a to stavitelnými regulačními mřížkami v místnostech (například koupelna, WC u panelových domů) nebo stavitelnými klapkami mechanickými a elektromechanickými (například výrobní, sportovní, skladovací haly).

3. JAKÁ je životnost ventilačních turbin ?

Obecně lze říci, že životnost ventilačnich turbin je neomezená. V České republice pracují bez motorické ventilační hlavice od 30.let 20.století na výrobních a skladovacích halách, ve vojenských objektech, ale i na střechách kostelů a jsou stále funkční a využívány. Je to tedy více než 70. let, během kterých odolávaly v zimním období tuhým mrazům a vysokým teplotám v letním období.
K výrobě ventilačních turbin se používají nejmodernější technologie. U turbin VIV-ČR se používají značková jednořadová kuličková ložiska SKF s dvojitým těsněním s trvalou mazací náplní. Svojí vysokou kvalitou a citlivostí zajišťují tichý a plynulý chod. U turbin Lomanco-USA jsou ložiska obalena v teflonovém pouzdře,aby dokonale odolávaly vysokým teplotním rozdílům. Ložiska jsou zcela zapouzdřena a díky tomu není potřeba žádná údržba po celou dobu životnosti. Ložiska jsou odhlučněná. Velmi pevný a přesto lehký materiál (u turbin VIV dural u turbin Lomanco hliník), speciálně aerodynamicky tvarované lopatky zajišťují ideální přenos síly větru. Základna a stavitelný kloub jsou v základní řadě vyrobeny z hliníku. Pokud je zvolen vhodný typ pro dané odvětrání a montáž je provedena odborně (ventilační turbina musí pracovat v rovnovážné poloze) není důvod proč by měla být funkce ventilační turbiny omezena. Ventilační turbíny funguj na Českém trhu více jak 10. let. Základní záruka u turbin VIV-ČR je 12 let, prodloužená záruka (*všeobecné podmínky) 30 let a předpokládaná životnost 40 let. U turbin Lomanco-USA je záruka na funkci 15let. Záruka se nevztahuje na poškození způsobené nevhodnou manipulací, nevhodným použitím a mechanickým poškozením.

4. Co když je úplné bezvětří a komínový efekt není, je nějaké řešení ?

Český výrobce ventilačních turbin VIV nabízí Hybridní ventilátor HV, u kterého lze nastavit pomocí elektrického motorku i minimální odsávané množství z prostoru pod ventilátorem. Prakticky se tak ventilátor nezastaví ani v období, kdy nefouká vítr.